05. - 08. Oktober 2017

  • Spannung

    Begeisterung

    Herzschlagfinale

    Eleganz

    VORFREUDE

    Participants


    Riders list Baltic Horse Show 2015 !

    International Riders List ! Download here

    National Riders List ! Download here

     

    INTERNATIONAL


    RUS Aladushkina, Julia

    DEN Andersen, Lars Bak

    GER Bengtsson, Evi

    SWE Bengtsson, Rolf-Göran

    GER Brinkmann, Markus

    GER Brinkop, Kendra Clarissia

    NED Bruggink, Gert-Jan

    SUI Crotta, Clarissa

    GER Czwalina, Inga

    GER Diederichsmeier, Mynou

    GER Döller, Patrick

    DEN Fogh Pedersen, Jennifer

    GBR Frazer, Chris

    ESP Gonzales Alonso, Guillermo

    GER Gräfe, Maximilian

    GER Grimm, Michael

    SUI Guerdat, Steve

    JPN Haase, Takashi

    GER Hackbarth, Laura Jane

    IRL Hanley, Cameron

    GER Haßmann, Felix

    GER Hess, Christian

    GER Hetzel, Holger

    GER Hinz, Alexander

    GER Jensen,Stefan

    GER Karshüning, Sebstian

    IRL Kelly, Capt. Michael

    GER Koch, Philip

    GER Kreutzmann, Jörg

    GER Leichle, Mike Patrick

    SWE Lindelöw, Douglas

    DEN Loven,Philip

    GER Lüneburg, Nisse

    GER Lüneburg, Rasmus

    GER Luther, Jesse 

    IRL Lynch, Denis

    FIN Mäentausta, Mikko

    ESP Merli Soler,Alejandro

    GER Meyer, Anna Sophie

    GER Meyer, Janne-Friederike

    SUI Muff, Werner

    GER Naeve, Jörg

    GER Nagel, Carsten-Otto

    LAT Neretnieks. Kristaps

    UKR Offel, Katharina

    GER Oppermann, Jörg

    GER Orschel, Cassandra

    COL Quintero, Andres

    GER Rahlf, Carl-Christian

    GER Renzel, Markus

    GER Retzlaff, Leonie

    GER Ripke, Andreas

    GER Ripke, Theresa 

    GER Rüder, Hans-Thorben

    GER Saggau, Charlott

    GER Scheibling, Emelie

    GER Schneider, Miriam

    GER Schnell, Sascha

    GER Seemann, Torben

    GER Staack, Frederike 

    GER Stevens, Mario

    BEL Straten, Cindy van der

    GER Theurer, Andreas

    GER Wittenberg, Thorsten

    GER Vaske, Henry

    NED Vos, Robert

    GER Voß, Thomas

    POL Wechta, Maksymilian

    GER Will, David

    GER Wulschner, Holger

    NED Zoer, Albert 

     

    NATIONAL

    Cellagon Dressur Matinée 

    Buchwald, Beatrice

    Frenzen, Anabel

    Hatlapa, Caroline

    Husenbeth, Nadine

    Keller, Kathleen

    Michalke, Viktoria

    Peper, Svenja

    Werth, Isabell

     

    Jugend Team Cup 

    Peer-Span 

    Bremer, Jannik

    Bruhn, Carsten

    Christian, Lina

    Huesmann, Johanna

    Kudlinski, Klas-Kristoph

    Struck, Sina

    Westphal, Luisa 

    Knutzen wohnen

    Bertow, Julia

    Flinzer, Felix

    Flinzer, Svenja

    Friedrichsen, Nele

    Kock, Cerrin

    Ritters, Janne

    Weitkamp, Marie Luisa

    Salvana

    Feindt, Jan-Philipp

    Heitmann, Ole

    Kortsch, Marie-Sophie

    Schulze, Muriel

    Staack, Chatarina Nane

    Stahlbuhk, Lynn

    Tödt, Sara

    Pferd & Sport

    Benedix, Brian

    Delfs, Theresa Johanna

    Fuge Baracchina, Anna Marie

    Hünicke, Sven Gero

    Morgenroth, Lea

    Rodde, Johanna

    Sdunnus, Sönke 

    Kuschel

    Andresen, Vivien

    Bruhn, Julia

    Lauck, Malte

    Nolte, Justus

    Oldekop, Jendrik

    Stecher, Natalia


    BioCina

    Friedrichsen, Lasse

    Klagges, Elena

    König, Nina

    Lüders, Emelie

    Paulsen, Kira

    Redderberg, Magnus

    Rother, Antonia


    Hengststation Ahlmann

    Ahlmann, Hannes

    Ahlmann, Paul Moritz

    Ahlmann, Pheline

    Carstensen, Beeke

    Hahn, Lena

    Reimers, Marieke

    Ripke, Flemming


    Kaufhaus Stolz

    Delfs, Henry

    Hamann, Linn

    Jäger, Annika

    Mund, Nicoline

    Nagel, Berit

    Neuhaus, Ann-Kathrin

    Sievers, Tomke


    Reservereiter 

    Petersen, Selina

    Steuber, Nina-Marie

     

    Holsteiner Masters 3plus1 

    Andersen, Lars Bak

    Czwalina,Inga

    Gonzalez-Alonso,Guillermo

    Grimm, Michael

    Hackbarth, Laura Jane

    Hennings, Alessa

    Herzog, Dennis

    Jensen,Stefan

    Kreutzmann,Jörg

    Loven,Philip

    Lüneburg,Nisse

    Lüneburg,Rasmus

    Luther, Jesse

    Merli Soler,Alejandro

    Meyer, Janne

    Naeve, Jörg

    Nagel, Carsten-Otto

    Rahlf, Carl-Christian

    Rüder, Petra

    Rüder,Hans-Thorben

    Sanny,Ulrika

    Sievers,Harm

    Thiesen, Christian

    Voß,Thomas 

     

    Herzschlagfinale der Reiterbünde

    Steinburg

    Dehmelt, Steffen

    Gotthard, Nico

    Kreft, Tabea

    Much, Kevin


    Ostholstein

    Dutschmann, Sandra

    Hünicke, Sven Gerold

    Kloth, Nane Elsa

    Schoske, Kai


    Pinneberg

    Becker, Nadja

    Heinrich, Natalie

    Lauck, Malte

    Wähling, Claudia

    Nordmark SH-FL

    Christiansen, Tanja

    Hartwich, Alina

    Leus, Stephan

    Lübke-Carstensen, Christiane


    Rendsburg-Eckernförde

    Ahlmann, Paul-Moritz

    Böhlk, Marthe

    Klagges, Frederic

    Maas, Janet


    Dithmarschen

    Hansen, Denise

    Nagel, Christian

    Ritters, Janne

    Rolfs, Linn


    Team BHS

    Boysen, Johanna

    Hennings, Nele

    Lamp, Theresa

    Selmer, Katharina


    Reserve

    Reimers, Herbert

    Wacks, Carina 

     

    LVM-Cup Dressur 

    Carstens, Josephine

    Gaus, Chantal

    Hellmann, Luisa Karoline

    Hobe, Antonia von

    Kühl, Kyra Lena

    Meier, Henrike

    Mußtopf, Sandra

    Peters, Frederike

    Rieth, Leonie

    Rohde, Louis

    Schönfeldt, Jule Marie

    Weise, Nortje-Carlotta 

     

    LVM-Cup Springen

    Beckmann, Johanna

    Boller, Kim Christina

    Clausen, Stella-Marie

    Felixmüller, Frieda

    Hansen, Sanja

    Hummel, Lara

    Jöhnk, Amelie

    Klagges, Elena

    Klagges, Frederic

    Körting, Nane

    Lienau, Svea Malin

    Möwe - Jarren, Marlis

    Paulsen, Wienke

    Reschke, Sarah

    Rieth, Leonie

    Ritters, Janne

    Schmidt, Mascha

    Schnepel, Lea

    Schramm, Nane

    Seitz, Lisa

    Timmsen, Levke

    Vogel, Pia Marie

    Wolff, Katharina

    Zeeuw, Linus